Alergijų grėsmė

Privaloma susimąstyti apie gelinio lako sudėtį!

Grožio pramonės vystymasis Vakarų Europoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose ypač spartus buvo tarpukario bei pokario metais. Tuo metu nagų lakavimas, plaukų dažymas ar garbanojimas prilygo užuovėjai nuo tvyrančios įtampos, slogios nuotaikos bei nuolatinių blogų žinių girdimų per visuomenės informavimo priemones. Tačiau lygiagrečiai tuo metu buvo pastebėta, kad moterims, dažniau besilankančioms grožio salonuose, atsirasdavo ne tik rankų, bet ir veido, akių odos bėrimų, paraudimų, išsausėjimų. Baltimorės (JAV) universiteto gydytojai bei mokslininkai, ištyrę tokias moteris, bei atlikę eksperimentinius tyrimus su gyvūnais nustatė, kad negalavimų priežastis – nagų lakas. Taip 1941 metais pirmą kartą medicinos istorijoje buvo aprašytas kontaktinis alerginis dermatitas, sukeltas nagų lake esančių metakrilatų. Vėliau buvo ištirti ir aprašyti šių medžiagų sukelti odos, burnos gleivinės pažeidimai odontologijos, ortopedijos, spausdinimo pramonės srityse.

Taigi, alerginis kontaktinis dermatitas – tai ilga, jau ilgą laiką persekiojanti nagų priežiūros sritį. Alerginis kontaktinis dermatitas – tai odos uždegimas, kuris pasireiškia kontaktuojant su medžiaga, kuriai žmogus yra įsijautrinęs. Įsijautrinimas (taip vadinama alergija) – tai ilgalaikis procesas, kurio metu imuninė sistema išmoksta atpažinti alergeną ir, jam patekus į organizmą, pradeda kovoti su juo. Todėl alerginis kontaktinis dermatitas niekuomet neišsivysto pirmo kontakto su alergenu metu. Susirgimas vystosi iš lėto, o kiekvieno kontakto metu žmogaus imuninė sistema vis audringiau reaguoja į patekusią medžiagą.

Viena dažniausių alerginio kontaktinio dermatito priežasčių nagų priežiūros srityje yra įsijautrinimas akrilatams ir metakrilatams. Šiandieną jau žinome, kad svarbiausi metilmetakrilatų grupei priklausantys alergenai yra šie: hidroksietilmetakrilatas (HEMA), 2-hidroksipropilmetakrilatas, etilo cianoakrilatas. Visos šios medžiagos laikomos silpnais alergenais (t.y. retai sukelia įsijautrinimą) jei naudojamos gan retai, būtinai ant sveiko nago ir pagal saugaus, sveikatą tausojančio manikiūro taisykles. Tačiau jei manikiūras atliekamas nekvalifikuotai, pažeidžiant ir traumuojant nago plokštelę, per ilgai laikant nulakuotus nagus ultravioletinių spindulių poveikyje, naudojant nesaugias (nenotifikuotas: Kosmetikos gaminių notifikavimas – tai būtinos informacijos apie kosmetikos gaminį pateikimas per pranešimo apie kosmetikos gaminius portalą (CPNP – Cosmetic Products Notification Portal)), dideles metilmetakrilatų koncentracijas savo sudėtyje turinčias, nagų priežiūros priemones, dramatiškai išauga alerginės ligos tikimybė.  Pastebėta, kad akrilatų ir metakrilatų koncentracija naudojamuose produktuose yra bene svarbiausias veiksnys, nulemiantis alerginės ligos išsivystymą. Todėl jau nuo 1974 metų Jungtinėse JAV Maisto ir Vaistų Agentūra (FDA) yra uždraudusi produktų, kurių sudėtyje yra  100 proc. metilmetakrilatų koncentracija,  naudojimą nagų priežiūros ir grožio srityje. Tuo tarpu mažesnės metilmetakrilatų koncentracijos yra nepavojingos ir leidžiamos. Europos ekspertai laikosi panašios nuomonės. 2018 metais Europos Komisijos Vartotojų Saugumo Mokslinis komitetas pritarė, kad nagų priežiūros produktuose esantys metilmetakrilato monomerai atitinkamomis koncentracijomis (HEMA iki 35 proc ir Di-HEMA trimetilheksil dikarbamatas iki 99 proc.) nėra pavojingi žmogaus sveikatai, jei naudojami patyrusių meistrų ir tepami ant sveiko nago.

Kliniškai alerginis kontaktinis dermatitas sukeltas akrilatų ir metilakrilatų pasireiškia odos pažeidimu, dažniausiai stebimu plaštakų nugarinių paviršių, pirštų, tarpupirščių ar veido bei kaklo srityse. Pažeistose vietose oda parausta, ima pleiskanoti, gali atsirasti nedidelių įtrūkimų, pūslelių, vargina niežulys ar perštėjimas. Šis susirgimas nustatomas ne tik moterims, kurios naudojasi grožio pramonės paslaugomis, bet ir šioje srityje dirbančioms meistrėms. Ligą diagnozuoja gydytojas alergologas-klinikinis imunologas arba gydytojas dermatologas. Auksiniu alerginio kontaktinio dermatito diagnostikos standartu laikomi alerginiai odos lopo mėginiai. Atliekant šį tyrimą ant  sveikos odos (dažniausiai nugaros srityje) užklijuojami diagnostiniai pleistrai su cheminėmis medžiagomis. Odos reakcija vertinama kelis kartus – po 48 ir 72 valandų bei po  7 parų.

Taigi, įsijautrinimas akrilatams – dažna problema nagų priežiūros srityje. Šiandien yra žinomos ir aiškios priemonės, kurių pagalba galima išvengti alergijos šioms medžiagoms.

Akivaizdu, kad saugūs žmogui galėtų būti tik tie nagų priežiūros produktai, kurie yra notifikuoti CPNP portale, ant kurių pakuotės galime aiškiai pamatyti produktą sudarančius ingredientus bei pasikliauti tais produktais, kurie yra pagaminti plačiai žinomų visame pasaulyje gamintojų. Kalbant apie priemones nagams, nerekomenduojama rinktis prekinio ženklo, kuris yra žinomas tik vietinėje siauroje rinkoje ir nėra pripažintas pasaulinėje arenoje.

Pirkite internetu

Kokybiškos bei saugios priemonės nagams

Apsilankykite Nagavitoje

Nerimaujate dėl savo ar savo klientės nagų būklės? Kreipkitės į mus! Mes padėsime Jums išspręsti situaciją👌

Sveiko, nepažeisto nago dailinimas, atliekamas patyrusių, kvalifikuotų meistrų – taip pat būtina sąlyga užkertant kelią alerginių odos pažeidimų vystymuisi grožio industrijoje.

Tačiau jei išsivystė alerginis kontaktinis dermatitas ir gydytojai patvirtino įsijautrinimą metilmetakrilatams, tuomet derėtų niekuomet nenaudoti priemonių, kurių sudėtyje yra šių medžiagų. Tik vengiant kontakto su nustatytais alergenais pavyks išvengti pakartotino odos pažeidimo ar negrįžtamo nago plokštelės pakenkimo.

Straipsnis parengtas:  Alergologė-klinikinė imunologė, medicinos mokslų daktarė Algirda Krisiukėnienė.