Skirtumai tarp LED ir UV lempų

Nagų pramonėje naujai atsiradę LED (angl. Light Emmiting Diodes) lempos sukėlė daugybę diskusijų, kurios iš jų UV (ultravioletinių spindulių), naudojamos jau eilę metų (tradicinės) ar LED yra geresnės ir kuo jos skiriasi. Aptarkime, kuo skiriasi tradicinės UV lempos ir LED lempos ir kaip stingsta geliai/geliniai lakai joms spinduliuojant.

Grožio salonuose gelio/gelinio lako stingimui yra naudojamos dviejų tipų lempos: tradicinės UV ir LED. Šios lempos naudoja skirtingo tipo lemputes, tačiau iš esmės abi skleidžia UV spindulius ir gali greitai sukietinti gelį/gelinį laką. Tradicinėse UV lempose naudojamos fluorescencinės elektros lemputės, o LED lempose – šviesos diodų lemputes.

Kas gi apskritai yra UV spinduliai? 

Šviesa yra tam tikro dažnio elektromagnetinės bangos. Elektromagnetinių bangų skalė pavaizduota diagramoje:

Žmogaus akis mato tik tam tikrą bangų ilgį elektromagnetinių bangų skalėje t. y. maždaug nuo 400 nanometrų (nm.) iki 780 nanometrų (nm.). Elektromagnetinės bangos, kurių ilgis didesnis nei 780 nm., yra vadinamos infraraudonaisiais spinduliais (šias bangas gali matyti tik kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, katės).

Ultravioletiniai spinduliai (sutr. UV) – tai elektromagnetinių bangų spektro dalis, prasidedanti nuo 100 nm bangos ilgio ir besitęsianti iki matomos šviesos bangos ilgio t. y. 400 nm. UV bangos dar skirstomi į 3 pagrindines zonas: UV-A, UV-B ir UV-C.

Reiktų pabrėžti, kad dalis LED skleidžiamų spindulių yra taip pat UV bangos priklausančios zonai UV-A, kuri ribojasi su matomos šviesos bangų spektru iš dešinės (žr. diagramą).

Tradicinė UV lempa tiksliau yra vadinama CFL UV lempa (CFL – angl. Compact fluorescent lemp). Ji vadinama taip dėl to, kad jose yra naudojamos fluorescencinės elektros lemputės.

LED lempose naudojamos kitokio tipo – LED lemputės, kurios yra ypatingai mažos.  

Gelių stingimui reikalingi fotoiniciatoriai, kurie suaktyvina kitas molekules ir paverčia skystą gelį į tvirtą plastiką. Tačiau šie fotoiniciatoriai suaktyvinami tik apšvietus juos tam tikro ilgio elektromagnetinėmis bangomis (būtent dėl to geliai pilnai nesustingsta apšviesti paprasta saulės šviesa). Todėl kosmetinių priemonių (gelių/gelinių lakų) gamintojai stengiasi naudoti fotoiniciatorius, kurie idealiai reaguoja tik į jų rekomenduojamų naudoti lempų spinduliuojamą ultravioletinių bangų ilgį.

Geriausias būdas išvengti problemų stingdant gelius/gelinius lakus naudojamus nagams – tai yra naudoti tos pačios firmos tiek gelius/gelinius lakus tiek stingdymui naudojamas lempas. Konkrečios firmos nagų priemonėse naudojami fotoiniciatoriai yra idealiai pritaikyti stingti tame elektromagnetinių bangų diapazone, kurį skleidžia šios firmos rekomenduojamos lempos. IŠVADA:Taigi, naudojant vienos firmos nagų gelius/gelinius lakus bei kitos firmos tradicines ar LED lempas visada išlieka tikimybė, kad gelis/gelinis lakas neišdžius iki galo arba perdžius.

 

UV LED

(dažniausiai vadinamos kaip “LED gelio lempos”)

UV CFL

(dažniausiai vadinamos kaip “UV gelio lempos”)

Spinduliavimas

Spinduliuoja gan siaurą UV bangų diapazoną, bet šviesos srautas intensyvesnis, lyginant su UV CFL lempomis

Spinduliuoja platesnį UV bangų diapazoną, bet mažiau intensyvų, lyginant su UV LED lempomis

Lempučių tipas

Diodai, kurie skleidžia šviesą (LED-Light emitting diode)

fluorescencinės elektros lemputės (CFL – Compact fluorescent lemp)

Įtampa

Mažesnė nei UV CFL lempų, apie 12V nuolatinės srovės

Reikia didesnės įtampos nei LED lempoms 220V kintamos srovės

Svoris

Lengvesnė nei UV CFL

Sunkesnė nei LED

Lempučių vidutinis tarnavimo laikas

Iki 50.000  darbo val. (lemputės nekeičiamos)

Apie 10.000 darbo val. (lemputės keičiamos kas 2 – 4 mėn., priklausomai nuo darbo intensyvumo)

Gelio stingimas

Puikiai stingdo naujuosius gelinius lakus, tačiau gali iškilti problemų stingdant kai kuriuos skaidrius gelius (stingsta tik tie geliai, ant kurių yra užrašas, kad stingsta LED spinduliuose). Stingdo greičiau nei UV CFL lempos.

Ilgesnis gelių stingimo laikas, tačiau skaidrius gelius stingdo itin veiksmingai.

Kaina

Dabartiniu metu brangesnės nei UV CFL lempos, bet kaina laikui bėgant mažėja.

Pigesnės nei LED lempos.

Rengiant straipsnį buvo konsultuojamasi su Kauno technologijos universiteto prof. Valdu Eidukynu.

Šaltiniai:

ĮSIGYTI LED UV LEMPŲ NAGAVITOJE